Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Združenie BIOMASA získalo ENERGY GLOBE AWARD - Svetové ocenenie za trvalo udržateľný rozvoj

Združenie BIOMASA získalo ENERGY GLOBE AWARD - Svetové ocenenie za trvalo udržateľný rozvoj

11. 01. 2007, Enviroportal
Združenie BIOMASA získalo ENERGY GLOBE AWARD - Svetové ocenenie za trvalo udržateľný rozvoj

ENERGY GLOBE AWARD je jedným z najprestížnejších a najuznávanejších ocenení v oblasti životného prostredia, je Nobelovou cenou za životné prostredie, vrámci ktorej sú oceňované projekty z celého sveta zameriavajúce sa na starostlivosť o životné prostredie, efektívne využívanie energetických zdrojov, energetickú efektívnosť a využívanie alternatívnych zdrojov energie.
Účasť na tohtoročnej ENERGY GLOBE 2006 dosiahla nový rekord: Do súťaže sa prihlásilo okolo 700 excelentných projektov z viac ako 90 krajín celého sveta. Komisia zložená zo svetových expertov a aktivistov vybrala zatiaľ víťaza v každom zúčastnenom štáte a udelila ocenenia na národnej úrovni. Národným víťazom a držiteľom certifikátu Energy Globe za Slovensko sa stala BIOMASA, združenie právnických osôb z Kysuckého Lieskovca so svojim projektom Integrovaná logistika pre využívanie energie z biomasy.

BIOMASA vymyslela a postavila kompletnú logistiku od zberu suroviny, jej spracovanie, po zavedenie trhu na Slovensku s úplne novým vysokoefektívnym, domácim a ekologickým palivom - drevnými peletami. Za tri roky realizácie projektu bolo v 27 mestách a obciach (napr. Ľubochňa, Hruštín, Mutné, Slanická Osada, Lúky, Nemšová, Povina, Klokočov, Záriečie, Povina, Rudina, atď.) zrekonštruovaných 44 kotolní, najmä v školách a zdravotníckych zariadeniach, z fosílnych palív na biomasu - drevné pelety. Tie sa vyrábajú zhutnením z pilín vo fabrike v Kysuckom Lieskovci patriacej združeniu, ktorá bola tiež vybudovaná v rámci projektu. Združenie prevádzkuje zrekonštruované kotolne a konečným odberateľom dodáva teplo, čím odpadla školám a ostatným zariadeniam starostlivosť o vykurovanie.

Projekt znížil emisie skleníkových plynov, konkrétne napr. CO2 o 20 000 ton, vyriešil optimalizáciu spotreby energie v zapojených budovách, automatickú a bezpečnú prevádzku s vysokým komfortom vykurovania. Je tiež príkladom širokej spolupráce obcí v oblasti využívania biomasy ako alternatívneho energetického zdroja.

BIOMASA, združenie právnických osôb, založené v roku 1999 ako nezisková organizácia má v súčasnosti 25 členov, najmä obcí. Projekt vytvoril fungujúci trh s drevnými peletami na Slovensku, ktoré je už dnes perspektívnym palivom. BIOMASA je dlhodobo lídrom v propagácii vykurovania biomasou a prínosov využívania biomasy. Širšie využívanie biomasy pre vykurovanie, dopravu i výrobu elektriny má pre Slovensko obrovský význam a perspektívu pre obce, poľnohospodárov, lesníkov i výrobcov. Je tiež podporované Európskou úniou a veríme, že v najbližšej budúcnosti viac i Slovenskou republikou.

Nominácie na víťazov Európskej a medzinárodnej úrovne ENERGY GLOBE World Award for Sustainability (Svetové ocenenie za trvalo udržateľný rozvoj) budú zverejnené do polovice januára 2007. Slávnostné odovzdávanie cien najúspešnejším projektom sa tento rok uskutoční v Európskom parlamente v Bruseli, v rámci European Energy Globe Television Gala, ktoré bude vysielané celosvetovo, snáď aj Slovenskou televíziou.

Zdroj: BIOMASA, združenie právnických osôb

Komentáre: Združenie BIOMASA získalo ENERGY GLOBE AWARD - Svetové ocenenie za trvalo udržateľný rozvoj

Ešte nebol pridaný žiadny komentár