Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Biomasa ako perspektívny zdroj energie sa využíva minimálne

Biomasa ako perspektívny zdroj energie sa využíva minimálne

19. 02. 2007, Enviroportal
Biomasa ako perspektívny zdroj energie sa využíva minimálne

Poniky 2. febrára (Priatelia Zeme-CEPA) - Podľa organizácií Priatelia Zeme-CEPA a Za Matku Zem je energetické využitie biomasy najsľubnejší zdroj výroby tepla a elektrickej energie na Slovensku. Aj podľa Ministerstva hospodárstva SR je potenciál biomasy v súčasnosti využitý iba na 11%.
Biomasa, podobne ako iné obnoviteľné zdroje energie, však stále nie je zaujímavou politickou agendou. Napriek tomu, že jej technický potenciál predstavuje až 20 % zo všetkých spotrebúvaných primárnych zdrojov, nemá u nás finančnú, legislatívnu ani politickú podporu. Na Slovensku chýba zákon o obnoviteľných zdrojoch energie a potrebné by bolo novelizovať aj zákon o teple. Ten totiž môže výrazne zlepšiť reálne využitie biomasy pri vykurovaní objektov.

"Využitie energetického potenciálu biomasy môže vytvoriť asi 7 600 nových pracovných miest,"
povedal Pavol Široký, koordinátor programu Energia z občianskeho združenia Za Matku Zem. "Mrhaním tohto potenciálu v situácii, keď dovážame 95 % energetických surovín zo zahraničia, je nezodpovedným prístupom k riešeniu problémov globálneho otepľovania," dodal Široký.

Najperspektívnejšie sa z biomasy u nás javí využitie poľnohospodárskej biomasy, odpadov zo spracovania dreva, rýchlo rastúcich drevín a bioodpadov z potravinárskej produkcie. "Aj pri biomase však treba byť opatrný, aby sme najväčšie bohatstvo našej krajiny - lesy, nezničili na energetické plantáže," uviedol Michal Zibrin z Priateľov Zeme-CEPA. "Aj preto je nutné vypracovať a do praxe uviesť pozičný dokument o biomase, ktorý by jasne stanovoval trvaloudržateľné pravidlá využívania tohto sľubného zdroja," dodal Zibrin.

Priatelia Zeme-CEPA pripravujú o biomase pozičný dokument, ktorý okrem pravidiel jej využívania podrobne popisuje aj jej súčasný potenciál. Priatelia Zeme-CEPA a OZ Za Matku Zem sú odhodlaní pre implementáciu tohto pozičného dokumentu žiadať okrem verejnej aj politickú a podnikateľskú podporu.

Komentáre: Biomasa ako perspektívny zdroj energie sa využíva minimálne

Ešte nebol pridaný žiadny komentár