Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Greenpeace: Výstavba 3. a 4. bloku v JE Mochovce je nelegitímna!

Greenpeace: Výstavba 3. a 4. bloku v JE Mochovce je nelegitímna!

26. 02. 2007, Enviroportal
Greenpeace: Výstavba 3. a 4. bloku v JE Mochovce je nelegitímna!

23. februára (Greenpeace) - podľa názoru Greenpeace je dostavba 3. a 4. bloku JE Mochovce bez verejného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie neprijateľná.
Piatkové oficiálne oznámenie o dostavbe 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce je podľa predstaviteľov organizácie Greenpeace predčasné a nepodložené. Ochranári poukazujú na fakt, že štúdia uskutočniteľnosti, ktorá má posúdiť technickú, bezpečnostnú a ekonomickú stránku projektu, by mala byť dokončená až v priebehu apríla. Zástupcom Greenpeace túto informáciu pred dvoma týždňami, počas osobného stretnutia, potvrdil generálny riaditeľ SE Paolo Ruzzini. Environmentalisti naviac zdôrazňujú, že v EÚ nie je možné stavať jadrové reaktory, bez verejného posúdenia vplyvov na životné prostredie, ktoré sa podľa ich zistení v prípade 3. a 4. bloku JE Mochovce zatiaľ ani len nezačalo.

"Posudzovanie vplyvov na životné prostredie je na Slovensku i v rámci celej EÚ štandardne požadované i u menej závažných projektov, ako je výstavba jadrových reaktorov. Nevieme si predstaviť, že by si spoločnosť ENEL mohla dovoliť postaviť v únii atómovú elektráreň bez tohto procesu. Samotný fakt, že slovenská vláda poukazuje na to, že stavebné povolenie bolo vydané v roku 1986, a teda dostavba 3. a 4. bloku pod túto modernú demokratickú legislatívu nespadá, je čistým pokrytectvom a zjavným obchádzaním platných zákonov," vyhlásil Jan Beránek, koordinátor energetickej kampane Greenpeace.

Podľa Greenpeace je výstavba dvoch reaktorov typu VVER-440/213 okrem iného aj obrovským krokom späť v oblasti energetickej bezpečnosti a závislosti Slovenska na dovozoch z Ruskej federácie. Reaktory VVER-440/213 sú totiž sovietske zariadenia vychádzajúce z projektov zo sedemdesiatych rokov minulého storočia. Podstatná časť technologií a samotné jadrové palivo by preto museli byť dodávané z Ruska.

"Je zaujímavé, ako práve tí politici, čo len nedávno najviac kričali o energetickej bezpečnosti Slovenska a znižovaní našej energetickej závislosti, dnes mlčia a nepovedia verejnosti pravdu. Pravdu o tom, že technológia aj palivo pre 3. a 4. blok JE Mochovce budú nakupované v Ruskej federácii. A tiež pravdu o tom, že nielen priame nákupy, ale aj niektorí dodávatelia z tretích krajín, napr. česká Škoda jaderné strojírenství, sú dnes majetkom ruských, štátom kontrolovaných spoločností. Dostavba JE Mochovce jednoznačne prehlbuje, už aj tak extrémnu energetickú závislosť Slovenska od Ruskej federácie, " dodává Jan Beránek z Greenpeace.

Podľa Greenpeace bude pre ENEL a SR v rámci Európskej únie mimoriadne problematické uviesť do prevádzky reaktor, ktorého bezpečnostná koncepcia je stará 40 rokov a kvôli zastaralým technickým parametrom a rozostavanosti ho ani technicky nejde modernizovať. S ohľadom na túto skutočnosť, ako aj na legálnu stránku veci, podnikne organizácia Greenpeace všetky dostupné kroky k zastaveniu projektu dostavby 3. a 4. bloku JE Mochovce.

Zdroj: Greenpeace

Komentáre: Greenpeace: Výstavba 3. a 4. bloku v JE Mochovce je nelegitímna!

Petr Škrabálek
Kto sú Greenpeace a koho záujmy sledujú?
19.11.08 00:36
Petr Škrabálek
Kto sú G.....
19.11.08 07:37