Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » ZA MATKU ZEM: ENEL podľahol tlaku jadrového priemyslu!

ZA MATKU ZEM: ENEL podľahol tlaku jadrového priemyslu!

26. 02. 2007, Enviroportal
ZA MATKU ZEM: ENEL podľahol tlaku jadrového priemyslu!

Bratislava 24.februára (o.z. ZA MATKU ZEM) - Podľa o. z. ZA MATKU ZEM sú posledné správy dôkazom, že ENEL stále viac podlieha tlaku jadrovej loby a stráca zmysel pre následky rozhodnutia o dostavbe 3. a 4. bloku v jadrovej elektrárni Mochovce. Podľa názoru združenia nie je možné dostavať, prevádzkovať a zlikvidovať Mochovce bez štátnych podpôr, čím by Slovenské elektrárne, a. s. porušili pravidlá voľného trhu s elektrinou v Európskej únii.

Ešte minulý rok ENEL uvádzal, že dostavba rektorov by bez štátnej podpory vygenerovala stratu po 40 ročnej prevádzke vo výške takmer 2 mld. Sk. Zrazu sa už hovorí o rentabilite dostavby. Tieto skutočnosti jasne dokazujú prehnaný tlak jadrového priemyslu a vstup politických špičiek do trhu s energiami. Už v súčasnosti je jasné, že straty spôsobené Mochovcami zaplatia daňoví poplatníci.
O.z. ZA MATKU ZEM nesúhlasí s dostavbou Mochoviec 3. a 4. z viacerých dôvodov:

  • Ide o neefektívnu investíciu do reaktorov s dizajnom starým 40 rokov. Dôkazom je aj dostavba 1. a 2. bloku v Mochovciach, ktoré stáli namiesto plánovaných 20 mld. Sk viac ako 52 mld. Sk.
  • Ďalšie jadrové bloky zaťažia krajinu bezpečnostnými rizikami vo svete, kde je pre terorizmus jadrový zdroj lákavým cieľom.
  • Reaktory vyprodukujú ročne desiatky ton vysoko rádioaktívneho odpadu, na ktorý jadrový priemysel nemá riešenie. Ešte minulý rok na pôde parlamentu vtedajší minister hospodárstva Malchárek potvrdil, že nie je jasné, kde bude vybudované úložisko odpadov a koľko bude stáť.
  • Ďalšie jadrové bloky zvýšia závislosť krajiny na dovoze energetických surovín z Ruska. V danom prípade sa nedá hovoriť o energetickej bezpečnosti, ktorá by mala smerovať k znižovaniu dovozov zo zahraničia.


Podľa informácií o. z. ZA MATKU ZEM existuje momentálne len jedna firma v Rusku, ktorá je schopná vyrábať palivo pre reaktory mochoveckého typu. Ak by sa aj iná spoločnosť rozhodla dodávať palivo pre tento typ reaktora, celý proces by trval minimálne 12 rokov. "Z pohľadu bezpečnosti krajiny je lepšie elektrinu dovážať a zbaviť sa tak extrémneho bremena likvidácie jadrových elektrární a vysoko rádioaktívneho odpadu," uviedol Pavol Široký, koordinátor programu Energia, o. z. ZA MATKU ZEM. "Agrumentácia o potrebe stavať nové atómové zdroje je z tohto pohľadu absurdná! Už Mečiarova prvá vláda tlačila na potrebu dostavať prvé dva bloky v Mochovciach kvôli odstaveniu Jaslovských Bohuníc V1. Teraz je tento istý dôvod používaný v súvislosti s dostavbou ďalších dvoch blokov v Mochovciach. Bude ďalšia vláda za 5 rokov pod tlakom jadrovej loby znovu argumentovať výstavbou nových reaktorov kvôli odstaveniu blokov v Bohuniciach?", dodal Pavol Široký.

O. z. ZA MATKU ZEM pevne verí, že sa ENEL rozhodne ísť cestou tvraloudržateľnej energetiky, zaistenia energetickej bezpečnosti, zníženia ohrozenia životného prostredia a využitia domácich obnoviteľných zdrojov a potenciálu úspor energie. Jadrové elektrárne žiadnu z týchto podmienok nespĺňajú.

Zdroj: O. z. ZA MATKU ZEM

O. z. ZA MATKU ZEM je občianske združenie ochrancov životného prostredia a ľudských práv, ktoré sa prednostne venuje problémom energetiky (obnoviteľné zdroje energie, úspory energie, jadrová energetika, klimatické zmeny a pod?)

Komentáre: ZA MATKU ZEM: ENEL podľahol tlaku jadrového priemyslu!

Ešte nebol pridaný žiadny komentár