Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Greenpeace vyzval premiéra Fica: Podporte ochranu svetovej klímy!

Greenpeace vyzval premiéra Fica: Podporte ochranu svetovej klímy!

02. 03. 2007, Enviroportal
Greenpeace vyzval premiéra Fica: Podporte ochranu svetovej klímy!

Bratislava 1. marca (Greenpeace) - Greenpeace vo štvrtok vyzval otvoreným listom predsedu vlády Roberta Fica, aby na summite EÚ o klíme a energii presadzoval razantné kroky v prospech ochrany životného prostredia.
Organizácia Greenpeace vo štvrtok otvoreným listom vyzvala predsedu Vlády SR Róberta Fica, aby na jarnom summite Európskej únie, ktorý sa uskutoční 8. - 9. marca 2007 v Bruseli, presadzoval razantné kroky v prospech ochrany svetovej klímy. Environmentalisti vyzvali premiéra, aby sa v mene Slovenskej republiky zasadil za prijatie záväzných cieľov EÚ v oblastiach redukcie emisií skleníkových plynov, rozvoja obnoviteľných zdrojov energií a zvyšovania energetickej efektívnosti.

"Greenpeace listom požiadal predsedu vlády Róberta Fica, aby na jarnom summite EÚ rozhodoval v prospech ochrany svetovej klímy a ekologicky čistej energie pre budúcnosť. Hovoriť o probléme klimatických zmien už nestačí! Teraz je na predsedoch vlád členských krajín EÚ, aby ukázali, že o probléme nielen vedia, ale že sú ochotní a schopní sa s ním aj reálne popasovať. Od summitu očakávame jasné a záväzné ciele a opatrenia", vyhlásil Jan Beránek, koordinátor energetickej kampane Greenpeace.

Ochranári vyzvali premiéra, aby podporil jednostrannú redukciu európskych emisií skleníkových plynov o 30 % do roku 2020 (v porovnaní s hodnotami v roku 1990). Tento cieľ odporučili aj ministri životného prostredia EÚ, pričom hodnota vychádza z cieľa EÚ obmedziť priemerný globálny nárast teploty na menej ako 2° C, čo je podľa odporúčaní klimatických expertov kritická hranica na zachovanie pre ľudstvo životne dôležitých ekosystémov.

V oblasti obnoviteľných zdrojov energie Greenpeace predsedu vlády vyzval, aby podporil ambiciózny návrh Rady EÚ pre energiu. Tento počíta s tým, že EÚ by si mala stanoviť záväzný cieľ 20 % podielu obnoviteľných zdrojov energie na spotrebe do roku 2020. V tejto súvislosti ochranári upozornili aj na potrebu vytvorenia stabilného legislatívneho prostredia a investičných podmienok, ako aj stanovenia záväzných cieľov určených pre špecifické sektory - napr. výrobu elektriny, vykurovanie a chladenie, či transport.

Greenpeace tiež vyjadril podporu plánu Európskej komisie, ktorá chce zvýšiť energetickú efektivitu v rámci EÚ o 20 % do roku 2020. Environmentalisti vyzvali Róberta Fica, aby podnikol všetky kroky nevyhnutné na realizáciu tohto cieľa.

"V Programovom vyhlásení Vlády SR sa uvádza, že vláda bude za prioritu štátnej environmentálnej politiky považovať znižovanie znečisťujúcich látok v ovzduší, že bude v tejto súvislosti podporovať zmeny palivovej základne energetických zdrojov a tiež, že v koordinácii s ostatnými krajinami EÚ sa Slovensko bude podieľať na riešení globálnych problémov ochrany ovzdušia a klimatických zmien. Predseda vlády Fico má teraz jedinečnú šancu ukázať, ako vážne tieto deklarácie jeho vláda myslí", povedal Jan Beránek z Greenpeace.

Zdroj: Greenpeace

Komentáre: Greenpeace vyzval premiéra Fica: Podporte ochranu svetovej klímy!

Ešte nebol pridaný žiadny komentár