Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Slávnostné odovzdávanie ENERGY GLOBE AWARD 2006 bude 11. apríla v Bruseli

Slávnostné odovzdávanie ENERGY GLOBE AWARD 2006 bude 11. apríla v Bruseli

28. 03. 2007, Enviroportal
Slávnostné odovzdávanie ENERGY GLOBE AWARD 2006 bude 11. apríla v Bruseli

Kysucký Lieskovec 26. marca (BIOMASA) - 11. apríla 2007 sa v plenárnej sále Európskeho parlamentu v Bruseli uskutoční slávnostné odovzdávanie ocenení ENERGY GLOBE AWARD 2006 celosvetovo najúspešnejším projektom v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky. Ocenenia budú odovzdané počas veľkolepého televízneho galavečera, ktorý bude vysielaný celosvetovo s dosahom na 3 miliardy obyvateľov planéty.
Slávnostného večera sa zúčastnia medzinárodní prominenti, zároveň odovzdávajúci i ocenenia - od reprezentantov európskych inštitúcií, členov Európskeho parlamentu, predsedkyne medzinárodnej poroty pani Maneka Gandhi (bývalá indická ministerka životného prostredia, patrónka WWF), veľvyslankyne Dobrej vôle OSN pani Waris Dirie či hviezd šoubiznisu ako spevák Robin Gibb alebo herec Martin Shenn.

Môžeme byť hrdí, že i zástupcovia združenia BIOMASA z Kysuckého Lieskovca sa tejto slávnosti na pozvanie organizátorov zúčastnia a počas večera im bude odovzdané Národné ocenenie Energy Globe za projekt "Integrovaná logistika pre využívanie energie z biomasy".

ENERGY GLOBE AWARD
(Svetové ocenenie za trvalo udržateľný rozvoj) je jedným z najprestížnejších a najuznávanejších ocenení v oblasti životného prostredia, je "Nobelovou cenou za životné prostredie". Oceňované sú projekty z celého sveta zameriavajúce sa na starostlivosť o životné prostredie, efektívne využívanie energetických zdrojov, energetickú efektívnosť a využívanie alternatívnych zdrojov energie. Účasť na tohtoročnej ENERGY GLOBE 2006 dosiahla nový rekord: Do súťaže sa prihlásilo okolo 700 excelentných projektov z viac ako 90 krajín celého sveta.


Projekt združenia BIOMASA bol jedným z prvých projektov využívania biomasy na vykurovanie vo verejných budovách na Slovensku. Už v roku 1999 sa viaceré obce najmä zo Žilinského a Trenčianskeho kraja spojili, aby spolu s manažmentom projektu riešili vykurovanie, najmä v školách, vysoko efektívnym, domácim a ekologickým palivom - drevnými peletami. Tie sa vyrábajú zhutnením z pilín vo fabrike v Kysuckom Lieskovci patriacej združeniu, ktorá bola tiež vybudovaná v rámci projektu. BIOMASA postavila kompletnú logistiku využívania biomasy, od zberu suroviny, jej spracovania na pelety, ich distribúcie a využívania v nových kotolniach. 44 zrekonštruovaných kotolní BIOMASA i prevádzkuje a konečným odberateľom dodáva teplo, čím odpadla školám a ostatným zariadeniam starostlivosť o vykurovanie. BIOMASA vytvorila na Slovensku trh s drevnými peletami - úplne novým moderným a perspektívnym druhom paliva.

Projekt znížil emisie skleníkových plynov, konkrétne napr. CO2 o 20 000 ton, vyriešil optimalizáciu spotreby energie v zapojených budovách, automatickú a bezpečnú prevádzku s vysokým komfortom vykurovania. Je tiež príkladom širokej spolupráce obcí v oblasti využívania biomasy ako alternatívneho energetického zdroja. BIOMASA, združenie právnických osôb, založené v roku 1999 ako nezisková organizácia má v súčasnosti 25 členov, najmä obcí.

BIOMASA je dlhodobo lídrom v propagácii vykurovania biomasou a prínosov využívania biomasy. Širšie využívanie biomasy pre vykurovanie, dopravu i výrobu elektriny má pre Slovensko obrovský význam a perspektívu pre obce, poľnohospodárov, lesníkov i výrobcov. Je tiež podporované Európskou úniou a veríme, že v najbližšej budúcnosti čoraz viac i Slovenskou republikou.

K realizácii celého projektu výraznou mierou prispelo Ministerstvo životného prostredia SR na čele s bývalým ministrom Lászlom Miklósom.


Zdroj:
Združenie BIOMASA

Komentáre: Slávnostné odovzdávanie ENERGY GLOBE AWARD 2006 bude 11. apríla v Bruseli

Ešte nebol pridaný žiadny komentár