Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Greenpeace: EÚ povolila zdraviu škodlivú geneticky modifikovanú kukuricu

Greenpeace: EÚ povolila zdraviu škodlivú geneticky modifikovanú kukuricu

29. 03. 2007, Enviroportal
Greenpeace: EÚ povolila zdraviu škodlivú geneticky modifikovanú kukuricu

Bratislava 29. marca (Greenpeace) - Potvrdené: Kontrola bezpečnosti GMO nefunguje! Vedecká štúdia odhalila, že EÚ povolila zdraviu škodlivú geneticky modifikovanú kukuricu!
Vedecká štúdia, ktorú v najbližšom vydaní publikuje prestížny odborný časopis Archives of Environmental Contamination and Toxicology potvrdzuje, že Európska komisia pustila na trh geneticky modifikovanú kukuricu vykazujúcu u pokusných zvierat známky toxicity. Ide o GM kukuricu známu ako MON 863 nadnárodnej firmy Monsanto. Podľa predstaviteľov Greenpeace výsledky štúdie potvrdili podozrenie, že nezávislá kontrola GMO v rámci Európskej únie nefunguje.

Vedecká štúdia bola spracovaná na základe dát firmy Monsanto, ktoré spoločnosť predložila správnym orgánom s cieľom získať povolenie na uvedenie GM kukurice MON 863 na trh EÚ. Laboratórne testy dokázali, že potkany kŕmené touto kukuricou vykazovali známky toxických účinkov. Ide o vôbec prvý prípad, keď bolo vedecky preukázané, že geneticky modifikovaný produkt schválený na použitie ako potravina i krmivo má toxické účinky na vnútorné orgány.

Údaje, na základe ktorých vydala Európska komisia súhlas s uvedením MON 863 na trh, dostal Greenpeace až na základe súdneho rozhodnutia. Organizácia ich odovzdala k vyhodnoteniu tímu odborníkov vedených profesorom Gillom Erikom Séralinim, expertom v odbore biotechnológií na univerzite v Caen. Ten analyzoval laboratórne testy a zistil, že u potkanov kŕmených GM kukuricou MON 863 boli dokázané známky toxicity s následkami na pečeni a obličkách.

Profesor G.E. Séralini v tejto súvislosti uviedol:"Analýzy Monsanta nevyhovujú požiadavkám prísneho vedeckého skúmania. Napríklad ich štatistické záznamy sú veľmi pochybné. Spoločnosť neurobila ani analýzu váhových rozdielov u zvierat a kľúčové údaje z testov moču boli zatajené. Zo súčasných dát je možné vyvodiť, že GM kukurica MON 863 nie je bezpečný produkt."

Spomínané údaje boli predmetom prudkej výmeny názorov už od roku 2003. Vtedy na verejnosť prenikli informácie, že sa v krvi testovaných zvierat kŕmených MON 863 objavili isté zmeny. Kukurica však bola aj napriek obavám časti expertov a odporu väčšiny členských štátov únie Európskou komisiou schválená. Oficiálne povolenie táto odroda získala v roku 2006. "Už dlho máme podozrenie, že kontrolný a povoľovací systém GM produktov v rámci Európskej únie nefunguje tak, ako by mal. Vďaka práci profesora Séraliniho máme nezvratný dôkaz, že naše podozrenia boli správne. Európsky systém určený na ochranu zdravia ľudí i zvierat bez problémov pustil na trh rizikový GM produkt. Šokujúce je, že sa tak stalo aj napriek tomu, že existovali dôkazy o jeho nebezpečenstve, " vyhlásila koordinátorka genetickej kampane Greenpeace Mgr. Martina Badidová. Ako dodala: "Na úrovni EÚ je okamžite potrebné zmeniť systém posudzovania rizík GMO. Po tomto škandále únia bude musieť pritvrdiť aj v oblasti povoľovania a kontroly GMO."

Organizácia Greenpeace v tejto súvislosti na medzinárodnej úrovni vyzvala k okamžitému a úplnému stiahnutiu GM kukurice MON 863 z trhu. GM kukurica MON 863 je okrem EÚ povolená v Austrálii, Kanade, Číne, Japonsku, Mexiku, na Filipínach a v USA.

Zdroj: Greenpeace

Komentáre: Greenpeace: EÚ povolila zdraviu škodlivú geneticky modifikovanú kukuricu

Ešte nebol pridaný žiadny komentár