Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » MŽP SR:Poslanci začali prieskum, na otázky o emisiách im odpovedá štátny tajomník

MŽP SR:Poslanci začali prieskum, na otázky o emisiách im odpovedá štátny tajomník

29. 10. 2009, TASR
MŽP SR:Poslanci začali prieskum, na otázky o emisiách im odpovedá štátny tajomník

Bratislava 29. októbra (TASR) Na ministerstve životného prostredia sa dnes poobede začal poslanecký prieskum pre minuloročný predaj emisných kvót oxidu uhličitého. Opozičným a koaličným poslancom bude na ich otázky odpovedať štátny tajomník rezortu Jaroslav Jaduš.

Nový šéf rezortu Jozef Medveď na margo emisnej kauzy po svojom stredajšom (28. 10.) vymenovaní do funkcie konštatoval, že ju pozná iba z médií a nemá zatiaľ relevantné informácie z pozície ministra. ,,Jednodňový minister si nemôže robiť ambície, že bude vystupovať ako človek, ktorý dokáže odpovedať na otázky poslancov," poznamenal.

O realizácii prieskumu rozhodol 13. augusta na návrh Pavla Freša (SDKÚ-DS) parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody. O zvolanie prieskumu sa opozičný poslanec pokúsil už v septembri, vtedy však členovia výboru tento návrh odmietli.

Ako vtedy objasnil Frešo, dôvodom prieskumu je trvajúca platnosť zmluvy o predaji emisných kvót oxidu uhličitého americkej spoločnosti Interblue Group, ako aj nedoručenie správy o predaji emisií do parlamentu. ,,Ja to považujem za veľmi vážne, je to najhoršia situácia, s akou sme sa tam doteraz stretli," konštatoval na rokovaní výboru.

Minuloročný predaj emisných kvót opozícia kritizuje dlhodobo pre jeho nevýhodnosť. Poslanci boli v súvislosti s celou kauzou na prieskume už v máji, kedy sa neúspešne snažili zistiť, aké množstvo emisií a za akú cenu Slovensko predalo.

Ako neskôr vyplynulo zo zmluvy, ktorú zverejnil rezort životného prostredia, SR predala spoločnosti Interblue Group v minulom roku 15 miliónov ton emisií za cenu 5,05 eura (152 Sk) za tonu. Spoločnosť si zároveň vyhradila opčné právo kúpiť do konca platnosti zmluvy v roku 2012 aj voľné kvóty, ktoré neboli predmetom minuloročného kontraktu. Vicepremiér Dušan Čaplovič po dočasnom prevzatí rezortu rozhodol o vypovedaní opčného práva.

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: MŽP SR:Poslanci začali prieskum, na otázky o emisiách im odpovedá štátny tajomník

Martin
...
29.10.09 18:07