Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Europoslanci schválili zoznam odvetví, ktoré dostanú povolenia na emisie

Europoslanci schválili zoznam odvetví, ktoré dostanú povolenia na emisie

04. 11. 2009, TASR
Europoslanci schválili zoznam odvetví, ktoré dostanú povolenia na emisie

Brusel 4. novembra (TASR) Výbor Európskeho parlamentu pre životné prostredie dnes schválil zoznam priemyselných odvetví, ktoré budú môcť dostávať zadarmo povolenia na emisie oxidu uhličitého (CO2). Ide o sektory, ktoré by mohli presunúť svoju výrobu mimo územia EÚ v prípade, že by za povolenia museli platiť.

Zoznam je súčasťou nových pravidiel pre systém obchodovania s emisiami (ETS) a pre emisie nespadajúce pod túto schému, pričom na tejto revízii sa dohodli členské krajiny EÚ v rámci klimatického a energetického balíčka. Jeho cieľom je znížiť objem emisií CO2 do roku 2020 najmenej o 20 % v porovnaní s rokom 1990.

Podľa nových predpisov sa alokácie pre emisie majú získavať najmä na aukciách. Tzv. energeticko-intenzívne odvetvia, kde hrozí, že by mohlo dôjsť k presunu výroby do krajín s menej prísnymi predpismi, môžu dostať kvóty do roku 2020 zadarmo. Európska komisia (EK) navrhla zaradiť do zoznamu 164 sektorov a subsektorov, vrátane chemických podnikov, oceliarní, výrobcov plastov či hlinikární. Riziko hrozby presunu výroby do štátov s výhodnejšími podmienkami by zaniklo v prípade medzinárodnej dohody, na základe ktorej by sa aj ostatné časti sveta zaviazali k prijatiu podobných opatrení na boj proti klimatickým zmenám ako v prípade EÚ.

Zoznam sa má prehodnocovať po piatich rokoch, avšak na základe žiadosti členskej krajiny alebo z vlastnej iniciatívy môže EK každý rok zoznam doplniť, ak sa ukáže, že dané odvetvie spĺňa požadované kritériá.

Ostatné odvetvia si budú musieť kupovať časť povolení na aukciách. V roku 2013 dostanú zadarmo 80 % povolení, v roku 2020 to bude už len 30 % a v roku 2027 budú musieť všetky povolenia kupovať.

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: Europoslanci schválili zoznam odvetví, ktoré dostanú povolenia na emisie

Ešte nebol pridaný žiadny komentár