Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » MŽP SR: Už dostalo odpoveď Interblue Group ohľadne doplatenia 15 miliónov eur

MŽP SR: Už dostalo odpoveď Interblue Group ohľadne doplatenia 15 miliónov eur

02. 12. 2009, TASR
MŽP SR: Už dostalo odpoveď Interblue Group ohľadne doplatenia 15 miliónov eur

Bratislava 2. decembra (TASR) Na Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dnes prišiel fax od konateľky americkej spoločnosti Interblue Group Jany Lütken. Podľa nepotvrdených informácií ide o odpoveď na správu o vytvorení Zelenej investičnej schémy (GIS) a o zaradení vládneho programu zatepľovania do nej. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová, bližšie informácie ku korešpondencii poskytne minister Jozef Medveď na štvrtkovej (3. 12.) tlačovej konferencii.

Interblue Group by mala Slovensku doplatiť 15 miliónov eur (451,89 milióna Sk) za minuloročnú kúpu emisných kvót. SR totiž vlani predala spoločnosti 15 miliónov ton emisií za cenu 5,05 eura (152 Sk) za tonu. Ďalšie euro (30,13 Sk) mala Interblue Group doplatiť na tzv. zelené projekty. Šéf rezortu Jozef Medveď preto v utorok 24. novembra odoslal spoločnosti správu o vytvorení Zelenej investičnej schémy a o zaradení vládneho programu zatepľovania do nej. Podotkol, že sa tak stalo na poslednú chvíľu.

Finančné prostriedky by sa podľa ministra mali vyplatiť v dvoch etapách, a to do 27. novembra a do 4. decembra.
Denník Hospodárske noviny dnes informoval, že zmluvný bonus vo výške 15 miliónov eur od firmy Interblue Group na účet štátu nepríde. Spoločnosť to podľa jeho informácií odôvodnila tvrdením, že dokumenty, ktoré dostali od MŽP SR, nie sú v poriadku. Doklady o tom, že Slovensko minulo zisk z predaja emisií na takzvané zelené projekty, by štátu spomínaný zmluvný bonus 15 miliónov eur priniesli.

Slovensko minulo zisk na zatepľovanie domov. Spoločnosť Interblue však tvrdí: ,,Prezentované projekty na zatepľovacie programy nie sú presne definované, ich úspora CO2 emisií nie je kvantifikovaná a jednotná kvantifikácia metódy pre ocenenie stále nie je schválená," cituje denník firmu, ktorá z uvedených dôvodov odmieta akceptovať ďalší finančný nárok Slovenska.

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: MŽP SR: Už dostalo odpoveď Interblue Group ohľadne doplatenia 15 miliónov eur

Ešte nebol pridaný žiadny komentár