Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Ďalšie obchodovanie emisných kvót bude transparentné

Ďalšie obchodovanie emisných kvót bude transparentné

02. 12. 2009, TASR
Ďalšie obchodovanie emisných kvót bude transparentné

Bratislava 2. decembra (TASR) Minister životného prostredia (MŽP) SR Jozef Medveď sľubuje, že ďalšie obchodovanie emisných kvót bude transparentné. Vyhlásil to na dnešnom rokovaní parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody, kde sa jeho členovia zaoberali emisnou správou z dielne envirorezortu.

Poslanci správu o predaji emisií dnes uznesením odporučili Národnej rade SR vziať na vedomie. Do pléna by sa navyše mohla dostať aj s komunikáciou MŽP SR s firmou Interblue Group. Medveď totiž na výzvu poslanca Pavla Freša (SDKÚ-DS), aby komunikáciu k správe priložil, uviedol: ,,To, čo som zdedil, mám a môžeme to pridať."

Ako vyplýva z emisnej správy, proces výberu zmluvnej strany pri predaji emisií, ako aj rokovanie s potenciálnymi partnermi i Interblue Group nebol profesionálne zvládnutý. ,,To mohlo poškodiť aj medzinárodný kredit Slovenska v tejto oblasti," poznamenal Medveď.

Pôvodné argumenty rezortu v čase, keď ho viedol exminister Ján Chrbet, že emisné kvóty sa musia predať v minulom roku, inak prepadnú, nemajú podľa správy opodstatnenie. Rovnako chýba opodstatnenie dojednania pevne stanovenej kúpnej ceny až do roku 2012, nakoľko ide o druh majetkového práva s vysokou cenovou volatilitou.

Ministerstvo ďalej zistilo, že pre predaj prebytočných emisných kvót SR v nasledujúcich rokoch zmluva neposkytuje dostatočné garancie pre štát ako predávajúceho. ,,Keďže z hľadiska rozsahu vzájomných práv a povinností zmluvných strán je nevyvážená a je jednostranne výhodná v prospech strany kupujúceho," konštatuje sa v materiáli. Ako sa ďalej uvádza, zmluva neposkytuje ani garanciu zaplatenia kúpnej ceny zo strany kupujúceho v budúcnosti.

Envirorezort preto odporúča, aby sa predaj prebytočných emisných kvót v rokoch 2009 až 2012 uskutočnil na novom zmluvnom základe, respektíve za odlišných obchodných podmienok.

Opozičný poslanec Frešo si ani dnes neodpustil kritiku ministerstva súvisiacu s predložením emisnej správy do parlamentu. ,,Vyjadrujem rozčarovanie nad tým, že minister Medveď si dovolil vynechať fakt, že MŽP malo správu dodať 30 dní od 8. septembra. Je absolútne neprijateľné, aby si ministerstvo samovoľne stanovovalo termíny," vyhlásil Frešo, podľa ktorého envirorezort nerešpektuje a nedodržiava uznesenia NR SR.

,,Ministerstvo pod mojím vedením ani neuvažovalo o tom, že by nemalo rešpektovať uznesenia NR SR,"
reagoval Medveď. Dodal, že pokiaľ ide o doručenie správy do parlamentu, stalo sa tak do 30 dní odvtedy, čo sa ujal funkcie šéfa envirorezortu.

Poslanci sa zaoberali aj otázkou chýbajúcich dokumentov, ktoré mali byť jednou z príčin, ktoré bránili rezortu vypracovať správu a predložiť ju skôr. ,,Mnohé dokumenty boli nájdené v zložkách, v ktorých nemali byť," uviedol Medveď na otázku, či sa už dokumenty našli.

Na otázku, aké kroky vlastne ministerstvo podniklo či podniká v súvislosti s vyriešením emisnej kauzy, zdôraznil, že rezort robí všetko pre to, aby sa skončila nevýhodnú zmluvu s Interblue Group. ,,Aj osobne sa budem zasadzovať za to, aby tento zmluvný vzťah skončil," vyhlásil Medveď s tým, že po tom, ako k tomu dôjde, sa bude obchodovať s iným partnerom.

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: Ďalšie obchodovanie emisných kvót bude transparentné

Ešte nebol pridaný žiadny komentár