Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » MŽP SR: Interblue Group chce rokovať o ukončení zmluvy so SR do konca roka

MŽP SR: Interblue Group chce rokovať o ukončení zmluvy so SR do konca roka

03. 12. 2009, TASR
MŽP SR: Interblue Group chce rokovať o ukončení zmluvy so SR do konca roka

Bratislava 3. decembra (TASR) Americká spoločnosť Interblue Group, ktorej Slovensko vlani predalo 15 miliónov ton emisií, chce s ministerstvom životného prostredia rokovať o ukončení vzájomnej zmluvy do konca roka. Na tlačovej konferencii o tom dnes informoval šéf rezortu Jozef Medveď s tým, že sa tak vytvorí priestor na to, aby sa ukončila táto nechutná epizóda ministerstva. Rokovania by mali prebiehať priamo, nakoľko sa doteraz nenašiel žiaden sprostredkovateľ.

Slovensko predalo spoločnosti Interblue Group v minulom roku 15 miliónov ton emisií za cenu 5,05 eura (152 Sk) za tonu. Ďalšie euro (30 Sk) by mala Interblue Group doplatiť na tzv. zelené projekty.

Šéf rezortu Jozef Medveď preto 24. novembra odoslal spoločnosti správu o vytvorení Zelenej investičnej schémy (GIS) a o zaradení vládneho programu zatepľovania do nej. Podotkol, že sa tak stalo na poslednú chvíľu.

V súvislosti s doplatením 15 miliónov eur na tzv. zelené projekty dnes minister uviedol, že Slovensko si túto požiadavku bude naďalej uplatňovať. Ako však objasnil, konateľka Interblue Group Jana Lütken 2. novembra rezort informovala, že nami predložené projekty nie sú presne definované. Upozornila tiež na niektoré skutočnosti, ktoré sa týkajú požiadaviek súvisiacich s prípravou podkladov k tzv. GIS správe na základe medzinárodne akceptovaných metód.

Podľa uzatvorenej zmluvy má spoločnosť do roku 2012 nárok na ďalších 35 miliónov ton. Spoločnosť si zároveň vyhradila opčné právo kúpiť do konca platnosti zmluvy v roku 2012 aj voľné kvóty, ktoré neboli predmetom minuloročného kontraktu. Vicepremiér Dušan Čaplovič po dočasnom prevzatí rezortu rozhodol o jeho vypovedaní.

Ako vyplýva zo správy o predaji emisií z dielne envirorezortu, proces výberu zmluvnej strany pri predaji emisií, ako aj rokovanie s potenciálnymi partnermi i Interblue Group nebol profesionálne zvládnutý. Vypracovanie správy iniciovala opozícia, ktorá minuloročný predaj emisií dlhodobo kritizuje pre jeho nevýhodnosť.

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: MŽP SR: Interblue Group chce rokovať o ukončení zmluvy so SR do konca roka

Ešte nebol pridaný žiadny komentár