Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Nepál: Kabinet rokoval na Mount Evereste o klimatických zmenách

Nepál: Kabinet rokoval na Mount Evereste o klimatických zmenách

04. 12. 2009, TASR
Nepál: Kabinet rokoval na Mount Evereste o klimatických zmenách

Káthmandu 4. decembra (TASR) Nepálska vláda dnes rokovala v základnom tábore na Mount Evereste v nadmorskej výške 5 242 metrov, aby upozornila na dopady klimatických zmien na Himaláje.

Premiér Madhav Kumár Nepál a 23 ministrov strávilo polhodinu pod otvoreným nebom, mnohí mali kyslíkové masky. Kabinet prijal desaťbodovú rezolúciu o následkoch klimatických zmien v himalájskej oblasti.

Predseda vlády uviedol, že bohaté krajiny, ktoré produkujú "väčšinu skleníkových plynov, musia byť zodpovednejšie" v otázke zastavenia globálneho otepľovania a klimatických zmien.

Podľa poradcu premiéra bolo zasadnutie vlády úspešné a svoj hlavný cieľ dosiahli, pretože pritiahli "pozornosť sveta na problémy Himalájí spôsobené globálnym otepľovaním."

Odborníci uvádzajú, že ľadovce v najvyšších horách sveta sa topia v alarmujúcom rozsahu. Približne 20 ľadovcových jazier v Nepále sa v posledných rokoch zväčšilo a hrozí, že vzniknú záplavy.

Klimatické zmeny v Himalájach by tiež mohli mať vážne následky pre viac ako miliardu ľudí, závislých na vode stekajúcej na zvyšok indického subkontinentu. Tak isto by to mohlo ovplyvniť zrážky v regióne.

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: Nepál: Kabinet rokoval na Mount Evereste o klimatických zmenách

Ešte nebol pridaný žiadny komentár