Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Obchodné lode merali v Atlantiku oxid uhličitý

Obchodné lode merali v Atlantiku oxid uhličitý

04. 12. 2009, TASR
Obchodné lode merali v Atlantiku oxid uhličitý

Norwich 4. decembra (TASR) Medzinárodný tím predložil prvé výsledky získané novou metódou určovania množstva oxidu uhličitého pohlcovaného oceánmi z ovzdušia. Metóda využíva obchodné lode a môže viesť k systému "včasnej klimatickej výstrahy".

V časopise Science to oznámil Andrew Watson z Východoanglickej univerzity v Norwichi (Británia) s 23 kolegami z vlastnej krajiny, Bermúd, Francúzska, Španielska, Nemecka, Nórska, Islandu, Švédska a USA.

Analyzovali 125 000 meraní z roku 2005, ktoré sa týkali severného Atlantiku. Získali ich obchodné lode na trasách najčastejšie z Európy do Severnej Ameriky a Karibiku pomocou chemických senzorov, ktoré vedci nainštalovali v strojovniach. Išlo o skúšku v rámci projektu CarboOcean, financovaného Európskou úniou.

Spolu so satelitnými pozorovaniami teploty vody na úrovni hladiny to umožnilo zmapovať pohlcovanie vzdušného oxidu uhličitého celým severným Atlantikom.
Výsledky porovnali s údajmi z ďalších rokov, získaných inými výskumnými projektmi. V súhrne sa zistilo, že miera pohlcovania vzdušného oxidu uhličitého touto časťou Atlantiku sa v meradle niekoľkých málo rokov výrazne mení. To isté platí o medzisezónnych zmenách v rámci roka. Navyše je pohlcovanie veľmi citlivé na regionálne výkyvy klímy.

Atlantický oceán medzi 10. a 65. stupňom severnej šírky v roku 2005 pohltil približne 250 miliónov ton vzdušného uhlíka.
Pre porovnanie: Severná Amerika v nedávnej minulosti pohlcovala 490 miliónov ročne, čo je priemer pre súš za päť- až desaťročné obdobie. Miera pohlcovania vzdušného uhlíka severným Atlantikom v roku 2005 pravdepodobne klesla voči hodnotám v rokoch 2000 a 1995 o vyše pätinu.

,,Tieto vzrušujúce výsledky z našej novej koordinovanej siete predstavujú prvý prípad, keď vedci s takou presnosťou pozorovali pohlcovanie oxidu uhličitého na veľkom úseku sveta, či už súše, alebo oceánov,"
povedal Andrew Watson. Merania sú presné na desať percent. Keby sa podarilo založiť podobné siete aj v ďalších oceánskych panvách dobre pokrytých komerčnou plavbou, umožnilo by to merať pohlcovanie vzdušného uhlíka na väčšine plochy zemegule. Vznikol by tým akýsi systém včasnej výstrahy pred klimatickou zmenou.

Ľudské priemyselné uhlíkové emisie dnes dosahujú 8,5 miliardy ton ročne, predovšetkým zo spaľovania fosílnych palív a výroby cementu. K tomu ešte treba prirátať 1,5 miliardy ton ročne,
ktoré idú na konto ľuďmi vyvolaných zmien krajiny.

V ovzduší pribúda približne polovica tohto množstva, zvyšok zhruba rovnakými dielmi pohlcuje vegetácia na súši a oceány. Pohlcovaný oxid uhličitý okysľuje vodu, čo môže vážne postihnúť morské organizmy - aj tie, ktorých metabolizmus ovplyvňuje klímu.

Zdroje:

Science zo 4.12.2009

Komuniké University of East Anglia z 3.12.2009

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: Obchodné lode merali v Atlantiku oxid uhličitý

Ešte nebol pridaný žiadny komentár