Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Na klimatickom summite v Kodani bude mať zástupcov aj Slovensko

Na klimatickom summite v Kodani bude mať zástupcov aj Slovensko

06. 12. 2009, TASR
Na klimatickom summite v Kodani bude mať zástupcov aj Slovensko

Bratislava 6. decembra (TASR) V dánskom hlavnom meste Kodaň sa v pondelok 7. decembra začína klimatický summit. Zástupcovia členských krajín OSN budú hľadať dohodu o ďalšom postupe v boji proti globálnemu otepľovaniu. Na konferencii bude od začiatku zastúpené aj Slovensko, pričom na jeho vrcholnej časti 18. decembra aj premiérom Robertom Ficom. TASR o tom dnes informoval hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano.

,,Cieľom Kodanského summitu bude ukončiť proces vyjednávania a schváliť konečnú podobu medzinárodnej dohody o obmedzení nárastu globálnej teploty, ktorá by mala nahradiť Kjótsky protokol. Nová globálna dohoda by mala byť podľa predstáv SR a jej európskych partnerov jednotný a právne záväzný dokument," priblížil hovorca.

Ako ďalej uviedol, Európska únia ako celok, t.j. vrátane Slovenska, je pripravená dosiahnuť zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2020 o 30 % oproti roku 1990 v prípade, ak porovnateľné ciele prijmú aj najväčší znečisťovatelia, a preto vyzýva predovšetkým USA a Čínu, aby na rokovania prišli s podobnými ambíciami. Slovensko sa v celom procese aktívne angažuje a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák naposledy 20. novembra na stretnutí s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom vyjadril rozhodnú podporu SR pre snahu OSN a jej generálneho tajomníka dosiahnuť v Kodani čo najlepší a záväzný výsledok k znižovaniu emisií.

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: Na klimatickom summite v Kodani bude mať zástupcov aj Slovensko

Ešte nebol pridaný žiadny komentár