Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Autá, ktoré nám budú menej vadiť

Autá, ktoré nám budú menej vadiť

17. 06. 2010, Enviroportal
Autá, ktoré nám budú menej vadiť

Brusel (Európska komisia) Európska komisia plánuje podporiť rozvoj celoeurópskej siete verejných napájacích staníc pre elektrické vozidlá. Súvisiace bezpečnostné a technické normy by mali byť hotové v roku 2011.


Plán je súčasťou novej stratégie, ktorej cieľom je viac ekologických áut a menšia závislosť na rope. Stratégia sa zameriava na podporu vozidiel s efektívnejšími spaľovacími motormi, elektrické autá a modely, ktoré poháňa plyn, biopalivá alebo vodík.

Antonio Tajani, komisár pre dopravu, uviedol, že automobilový priemysel vstúpil do fázy, v ktorej sa rozhoduje o jeho budúcom osude. Podľa komisára Tajaniho sa EÚ v novej stratégii podarilo vyvážiť hospodársku konkurencieschopnosť a environmentálne ciele.

Zdá sa, že čoskoro budeme svedkami revolúcie v automobilovom priemysle. Očakáva sa, že dopyt po autách, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, dynamicky vzrastie. Tento trend odzrkadľuje znepokojenie nad vplyvom konvenčných automobilov na životné prostredie a nad skutočnosťou, že zásoby ropy sa postupne vyčerpávajú. V EÚ a v iných priemyselných regiónoch sa k týmto obavám pridáva aj hrozba prílišnej závislosti na zahraničných dodávkach ropy.

Rastúci dopyt po ekologických a šetrných autách je obrovskou príležitosťou pre automobilový priemysel, ktorý sa spamätáva z najhoršej krízy za posledné desaťročia. Odborníci aj politici sa však zhodujú na tom, že bez komplexného prístupu a koordinácie medzi zúčastnenými stranami bude presadenie ekologickejšej dopravy v Európe náročné.

Elektrické autá majú v stratégii prominentné postavenie, pretože EÚ už zaviedla štandardy pre vozidlá, ktoré využívajú alternatívne palivá. Technologické inovácie (napr. batérie, ktoré vydržia dlhšie) by mohli zvýšiť práve atraktivitu elektrických áut a posunúť ich bližšie k masovej výrobe.

V mnohých členských krajinách (Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Dánsko) sa snažia o vytvorenie rozsiahlej elektrickej dopravy, pričom lákajú spotrebiteľov rôznymi daňovými úľavami a ekologickými zľavami. Spotrebitelia by však mohli byť demotivovaní odlišnými normami v rôznych častiach Európy. Veď kúpili by ste si auto, o ktorom by ste vedeli, že ho v Čechách alebo Rakúsku "nenatankujete"?

Doprava sa na európskych emisiách oxidu uhličitého podieľa približne jednou štvrtinou. V minulom roku sa v Európe dopyt po autách s najnižšími emisiami zvýšil o rekordných 59 %.Prečítajte si: Plán podpory rozvoja celoeurópskej siete verejných napájacích staníc pre elektrické vozidlá
Viac informácií: Priemyslená politika EÚ, Elektrický automobil: blíži sa revolúcia v doprave?

Zdroj: Európska komisia

Komentáre: Autá, ktoré nám budú menej vadiť

Ešte nebol pridaný žiadny komentár