Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Zelený Hornet absolvoval prvý úspešný let s motorom GE

Zelený Hornet absolvoval prvý úspešný let s motorom GE

25. 06. 2010, Enviroportal
Zelený Hornet absolvoval prvý úspešný let s motorom GE

Turbodúchadlový motor F414, poháňaný zmesou biopaliva v pomere 50 : 50, má za sebou prvý let v tzv. "zelenom hornete", konkrétne ide o model F/A-18 Super Hornet. Išlo o prvý let v dejinách amerického námorníctva, kedy stíhačka absolvovala let bez použitia paliva na ropnom základe. Let sa uskutočnil na leteckej základni amerického námorníctva v Patuxent River, štát Maryland.

"Tento let bol výsledkom niekoľkomesačných pozemných testov, ktoré tím pracujúci na vývoji motoru F414 uskutočnil za účelom získania povolenia na let. Všetky merania ukázali, že medzi konvenčným palivom a zmesou biopaliva neboli v priebehu 45 minútového letu zistené žiadne rozdiely," uviedol Mike Epstein, ktorý je v spoločnosti GE Aviation zodpovedný za alternatívne palivá. "Sme hrdí na to, že môžeme prispieť k vyššej energetickej nezávislosti armády, čo je jedna z bezpečnostných priorít."

Prvým leteckým testom predchádzalo približne 500 hodín testovania komponentov, motor bol testovaný 20 hodín. Testy dokázali, že motor so zmesou biopaliva funguje spoľahlivo. Palivová zmes pre Super Hornet je vyrábaná z ľaničníka siateho (camelina sativa). Táto rastlina je v USA pestovaná pre priemyselné využitie. Cieľom amerického námorníctva je do roku 2020 na 50 % uspokojiť svoje energetické potreby prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energie. V prípade, že bude iniciatíva Zelený Hornet úspešná, môže zvýšiť bojaschopnosť americkej armády znížením jej závislosti na zahraničných zdrojoch a riziká prameniace z dlhých prepravných vzdialeností.

Spoločnosť GE pracuje na širokom spektre výskumných a vývojových iniciatív, ktorých cieľom je podporiť iniciatívu Zelený Hornet. K nim okrem iného patrí vývoj technológií, ktoré by dokázali znížiť spotrebu paliva dvojmetrových lietadiel F/A-18E/F Super Hornet o 3 % a ušetriť tak ročne dva milióny galónov paliva. K ďalším iniciatívam patrí redukcia hlučnosti F414, ich súčasťou je zariadenie pripojené na výfuk, ktoré znižuje celkovú hlučnosť. Testy dokázali zníženie hlučnosti o 2 až 3 decibely, čo je to isté, akoby bol jeden z dvoch motorov F/A 18 vypnutý.

Iniciatíva Zelený Hornet potvrdzuje vedúce postavenie GE Aviation vo využívaní palív z alternatívnych zdrojov energie pre civilné a vojenské lietadlá. To prináša ekonomické výhody pre klientov, znižuje uhlíkovou stopu a dopad na životní prostredie.

V januári 2009 sa uskutočnil prvý let civilného lietadla Boeing 737 s motorom CFM-56. Lietadlo prevádzkuje spoločnosť Continental Airlines a išlo o prvý skúšobný let civilného lietadla v Severnej Amerike, kedy bolo na pohon použité alternatívne palivo. Rok predtým Virgin Atlantic uskutočnila let Boeingu 747 z Londýna do Amsterdamu. Lietadlo bolo poháňané motorom GE CF6 a išlo o prvý let na biopalivo.

O spoločnosti GE Aviation
GE Aviation je popredný svetový dodávateľ prúdových motorov, komponentov a integrálnych systémov pre civilné a vojenské lietadlá. Viac informácií nájdete na www.ge.com/aviation.

Zdroj: Biom.cz

Komentáre: Zelený Hornet absolvoval prvý úspešný let s motorom GE

Ešte nebol pridaný žiadny komentár