Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Cestovať inteligentnejšie, žiť lepšie

Cestovať inteligentnejšie, žiť lepšie

20. 09. 2010, Enviroportal
Cestovať inteligentnejšie, žiť lepšie

Európska komisia odporúča: Nechajte auto v garáži a radšej sa prejdite alebo si zajazdite na bicykli. Európsky týždeň mobility 2010 je v plnom prúde.

Automobilová doprava je hlavným zdrojom hluku, znečistenia a dopravných zápch. Negatívnym spôsobom tak vplýva na naše životy a zdravie. Znečistenie ovzdušia vedie k zhoršeniu ochorení dýchacích ciest a sedavý spôsob života vyvoláva kardiovaskulárne choroby a obezitu. K tomu prirátajme 127 000 životov, ktoré každý rok vyhasnú pri dopravných nehodách na európskych cestách.

Európsky týždeň mobility 2010 poukazuje na alternatívne spôsoby dopravy, ktoré sú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu a produkujú menej hluku. Ak ich budeme využívať, pomôžeme odbremeniť životné prostredie a zároveň zlepšíme svoje zdravie. Ak na cestu do práce nepoužijeme auto, ale pôjdeme peši alebo na bicykli, pomôžeme znížiť emisie CO2 a zlepšíme si kondičku.

V dňoch 16. až 22. septembra organizujú zúčastnené mestá celý rad aktivít, ktoré majú podporiť udržateľnú mobilitu a informovať občanov o jej výhodách.
V talianskej Bologni sa napríklad koná dražba použitých bicyklov. Pre obyvateľov francúzskeho Cannes je pripravená kampaň o spoločnom využívaní vozidla viacerými osobami. Brno pripravilo celý rad podujatí zameraných na telesnú aktivitu, ako je napríklad tzv. nordic walking alebo jazdenie na kolieskových korčuliach. V Bruseli sa rozhodli pokryť chodníky okolo jednej z mestských tepien červeným kobercom a v Košiciach je pripravený karneval na kolieskach na Hlavnej ulici.

Európsky týždeň mobility sa organizuje každoročne od roku 2002. Mestá, ktoré sa na ňom zúčastňujú, sa zaviazali prijať počas týchto siedmich dní aspoň jedno trvalé opatrenie. Minulý rok sa zaregistrovalo rekordných 2 178 miest a spolu bolo prijatých 4 441 trvalých opatrení.

Týždeň mobility vrcholí Dňom bez áut, ktorý sa celoplošne koná 22. septembra. Počas neho sú určené zóny vyhradené výlučne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu.

Týždeň mobility ponúka ľuďom možnosť zmeniť svoje návyky a využiť dopravu ako formu aktívneho pohybu v prostredí, ktoré je pokojnejšie a čistejšie. Pešo, na bicykli alebo na kolobežke - cestovať inteligentnejšie znamená lepšie žiť!

Komentáre: Cestovať inteligentnejšie, žiť lepšie

Ešte nebol pridaný žiadny komentár