Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Deň bez áut v slovenských mestách

Deň bez áut v slovenských mestách

20. 09. 2010, Enviroportal
Deň bez áut v slovenských mestách

Cieľom Európskeho týždňa mobility (ETM) je upozorniť na problémy individuálnej cestnej dopravy, zlepšiť životné prostredie a znížiť emisie skleníkových plynov. Organizuje sa od roku 2002 a obyvateľom miest poskytuje príležitosť zamyslieť sa nad alternatívnymi spôsobmi prepravy.

Deň bez áut je prínosom nielen pre životné prostredie, ale aj pre ľudské zdravie - väčšina obyvateľov miest totiž trpí nedostatkom pohybu. ETM nabáda Európanov k tomu, aby sa bicykel alebo kolieskové korčule stali súčasťou ich životného štýlu.

Ak nie je možné ísť do práce a školy pešo alebo na bicykli, môžeme využiť mestskú hromadnú dopravu. K tomuto spôsobu dopravy vyzývajú v rámci Dňa bez áut aj niektoré dopravné spoločnosti, napr. v Košiciach, Nitre, Bratislave a Prešove. V týchto mestách bude 22. septembra, kedy vyvrcholí podujatie Dňom bez áut, premávať mestská hromadná doprava bezplatne.

Aktívne podporí tento deň aj mesto Zvolen. Na námestí SNP sa bude hrať živé človeče, deti si môžu svoje poznatky o doprave vyskúšať na dopravnom ihrisku a skúsení opravári urobia bezplatne drobné opravy bicyklov. Akcia skončí spoločným odchodom bicyklami na hrádzu VN Môťová.

Spoločná jazda mestom pre všetkých priaznivcov bicyklovania sa uskutoční aj v Považskej Bystrici. Cyklojazda ulicami mesta bude pokračovať nenáročnou päťkilometrovou trasa povedie aj novovyznačeným cyklopruhom.

Viac informácií: štatistika využívania verejnej hromadnej prepravy a prepravy osôb osobnou dopravou podľa druhu dopravy.

Komentáre: Deň bez áut v slovenských mestách

Ešte nebol pridaný žiadny komentár