Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Envirofilm 2011: Hlavnú cenu Envirofilmu získal Ostrov tučniakov S. Targeta z Austrálie

Envirofilm 2011: Hlavnú cenu Envirofilmu získal Ostrov tučniakov S. Targeta z Austrálie

24. 05. 2011, TASR
Envirofilm 2011: Hlavnú cenu Envirofilmu získal Ostrov tučniakov S. Targeta z Austrálie

Banská Bystrica 20. mája (TASR) Deväť miest, desiatky zaujímavých filmov, stovky návštevníkov, príťažlivé sprievodné podujatia. Takto zhrnul 17. ročník medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2011 (16. - 21.5) na dnešnej tlačovej konferencii v Banskej Bystrici jeho riaditeľ Branislav Cimerman. Envirofilm sa odohrával vo festivalových mestách - Banská Bystrica, Zvolen, Banská Štiavnica, Kremnica a Krupina. Do diania sa zapojili aj Poprad, Púchov, Poltár a Dolný Kubín. Festival ukončí v sobotu (21.5.) prehliadka víťazných filmov.

Do 17. ročníka Envirofilmu filmári z 33 krajín sveta prihlásili 156 snímok. Výberová komisia vybrala z nich 47 zo 17 krajín, hodnotila ich medzinárodná filmová porota a detská porota. Spolu udelili 17 cien. Medzinárodnú filmovú porotu tvorili predseda Miroslav Kačor (ČR), ďalej Andrzej Fidyk (Poľsko), Ferenc Varga (Maďarsko), Kateřina Javorská (SR) a František Palonder (SR).

Hlavnú cenu Envirofilmu 2011 získal Ostrov tučniakov od Simona Targeta z Austrálie. Divákom prináša príbeh života tučniakov modrých. Porotu zaujal podľa Kačora nielen obsahom, ale aj formou. Široká verejnosť sa podľa neho dozvie zaujímavé informácie o rozmnožovaní a ochrane tučniakov na austrálskom ostrove Phillip Island. ,,Forma, ktorú režisér zvolil, bola veľmi vtipná, vrátane komentára a prepojenia, ten film naozaj zaujal všetkých členov poroty bez ohľadu na ďalšie nádherné filmy, ktoré sme videli," uviedol.

Cenu v kategórii A - Spravodajské a publicistické programy, magazíny a filmy získal Čerstvý vietor zo severozápadu - boom veternej energie od Volkera Angresa z Nemecka, ocenenie v kategórii B - Dokumentárne filmy snímka Ľadovec ako sochár od Alberta Meoniho zo Švajčiarska. V kategórii C - Vzdelávacie a náučné videoprogramy a filmy bodovalo Hľadanie mrakov od Wolfganga Lemmera z Nemecka. Cenu v kategórii D - Voľná tvorba a filmy pre deti a mládež udelili snímke Výlet od Bartosza Kruhlika z Poľska, cenu detskej poroty získal Návrat rysov od Slováka Tomáša Hulíka.

Ceny sa udeľovali aj v detskej výtvarnej súťaži Zelený svet, ktorá je súčasťou festivalu už 16 rokov. Celkom 147 škôl zo SR prihlásilo do súťaže 1 024 prác. Školy zo zahraničia poslali 76 prác. V tohtoročnom Zelenom svete sa 939 autorov prezentuje s 1 100 výtvarnými prácami. Hlavná cena Zeleného sveta zostala tento rok v Banskej Bystrici. Za prácu Bocian si ju prevzal šesťročný Timko Helexa.

Po štvrtý raz sa Envirofilm zapísal aj do Knihy slovenských rekordov ako organizátor podujatia, na ktorom bol vytvorený slovenský rekord v tvorbe plastového obrazca. Rekordný štvorlístok - logo Envirofilmu má 51,59 štvorcových metrov.

V Banskej Bystrici uviedli počas festivalového týždňa takmer sto filmov, z ktorých 47 bolo súťažných. Najdlhšou súťažnou snímkou bol holandský dokument Posledné dni Shismarefu (93 minút) a najkratším Úsporné žiarivky: Jedovaté výpary - Nemecko (6 minút).

Festival vniesol do deviatich slovenských miest doslova zelenú atmosféru a náladu, uviedol Cimerman.

Envirofilm je medzinárodný festival filmov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia. Jeho hlavným odborným a organizačným garantom je Ministerstvo životného prostredia SR, organizátorom Slovenská agentúra životného prostredia.

Protokol o udelení cien: ocenené filmy
Zelený svet 2011: ocenení autori

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: Envirofilm 2011: Hlavnú cenu Envirofilmu získal Ostrov tučniakov S. Targeta z Austrálie

Ešte nebol pridaný žiadny komentár