Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Aby nás svište v Tatrách nevypískali

Aby nás svište v Tatrách nevypískali

06. 09. 2011, MŽP SR
Aby nás svište v Tatrách nevypískali

Aby nás svište v Tatrách nevypískali - takto zhrnul problematiku života svišťov, ale aj kamzíkov významný slovenský zoológ, milovník prírody a ochranár Pavel Ballo na druhom ročníku Festivalu hôr a cestovania - Hromil fest. Tento medzinárodný odborník na svište je pracovníkom rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR - Štátnej ochrany prírody SR, Správy Tatranského národného parku (TANAP). Milovníci hôr, jaskýň, turizmu a cestovania sa tak mali možnosť z prvej ruky dozvedieť čo najviac trápi a ohrozuje tieto chránené druhy živočíchov, prečo sa musí dodržiavať Návštevný poriadok TANAPu a aj omnoho viac.

Pavel Ballo v Považskej Bystrici priblížil život svišťov, ale aj kamzíkov horolezcom, skialpinistom a vysokohorským turistom. Svište a kamzíky patria medzi tie druhy, ktoré boli u nás v dobách ľadových značne rozšírené, po ich ústupe však zostali zachované len v obmedzených priestoroch, kým na iných vyhynuli.

Dôvod sezónnych uzáverov vzácnych lokalít výskytu týchto živočíchov, nutnosť dodržiavania návštevného poriadku TANAPu, ale dôvod prečo Správa TANAPu povolila na skúšku skialpinistickú prevádzku dvoch žľabov na jar po sezónnej uzávere v Západných Tatrách, boli ďalšími kľúčovými témami, ktorým sa počas prezentácie venoval. Diskusia sa týkala aj športových vyžití v súvislosti s ochranou živočíchov v alpínskom stupni TANAPu.

Pred časom práve Správa TANAPu naštartovala na webe online vysielanie zo svištej nory. Kamery budú v prevádzke v závislosti od počasia a uloženia sa svišťov na zimný spánok, ešte zhruba 3 - 4 týždne.

MŽP SR
MŽP SR

Komentáre: Aby nás svište v Tatrách nevypískali

Ešte nebol pridaný žiadny komentár