Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Dnes štartuje Európsky týdeň mobility

Dnes štartuje Európsky týdeň mobility

16. 09. 2011, Enviroportal
Dnes štartuje Európsky týdeň mobility

V čase od 16. do 22. septembra sa koná 10. ročník Európskeho týždňa mobility, ktorý poskytuje možnosť samosprávam Európy zúčastniť sa najväčšieho a najrozšírenejšieho podujatia udržateľnej mobility. Vo viac ako 1 500 mestách a obciach Európy sa bude konať množstvo podujatí zameraných na zvyšovanie povedomia obyvateľov o vplyve dopravy na klimatické zmeny a kvalitu života v urbanizovanom prostredí.

Celkovým cieľom Európskeho týždňa mobility je otvoriť verejnú diskusiu o potrebe účinne konať proti narastajúcemu znečisteniu mestského prostredia významne zapríčinenému motorizovanou dopravou. V skutočnosti nejde len o boj proti znečisteniu ovzdušia ale aj proti hluku a celkovému skvalitneniu života obyvateľov v urbanizovanom prostredí. Tohtoročnou hlavnou témou podujatia je podpora alternatívnej mobility a to chôdzou, bicyklom a zdieľaním auta.

Podujatie je zamerané na 3 druhy opatrení: povzbudzovanie využívať viac alternatívne formy dopravy a cestovania voči súkromným autám, zvyšovanie povedomenia a informovanie obyvateľov o čo ide vo sfére organizovania dlhodobej mobility v mestách a obciach a tiež na riziká pochádzajúce zo znečisťovania dopravou, ukázať mestá v inom svetle vďaka zamedzeniu prístupu motorizovanej dopravy do vymedzených zón. Z tohto pohľadu je podujatie výzvou pre predstaviteľov miestnych samospráv, v ktorých kompetencii je riešiť rastúce požiadavky obyvateľov na efektívnu prepravu.

Vo svojom Akčnom pláne mestskej mobility z roku 2009 Európska komisia prezentovala Európsky týždeň mobility ako jeden z udržateľných nástrojov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri tvorbe novej kultúry v oblasti mobility. Komisia bude naďalej podporovať kampaň ETM a prispievať k jej rozvoju.

V roku 2011 sa do Európskeho týždňa mobility zaregistrovalo zatiaľ 1606 európskych miest. Na Slovensku sa tento rok oficiálne zapoja Bratislava, Margecany, Martin, Michalovce, Moldava nad Bodvou, Nitra, Sečovce. Ďalšie podujatia budú v Žiline a Banskej Bystrici.

Leták: Európsky týždeň mobility

Viac informácií: Vplyv dopravy na životné prostredie

Zdroj: http://tyzdenmobility.sk, http://www.zodpovednepodnikanie.sk

Komentáre: Dnes štartuje Európsky týdeň mobility

Ešte nebol pridaný žiadny komentár