Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » V Demänovskej Doline hlavne o jaskyniach

V Demänovskej Doline hlavne o jaskyniach

06. 10. 2011, Enviroportal
V Demänovskej Doline hlavne o jaskyniach

Výskum a monitoring jaskýň, odborné prezentácie o nových trendoch zameraných na ich kvalitnejšie využívanie a ochranu, ale aj exkurzie v najznámejších jaskyniach Demänovskej doliny. To boli témy 4-dňovej vedeckej konferencie Výskum, využívanie a ochrana jaskýň ktorá práve dnes skončila v Demänovskej Doline. Aktuálneho ročníka sa zúčastnilo bezmála 70 odborníkov z krajín Vyšehradskej štvorky. Spoluorganizátorom podujatia bola rezortná organizácia ministerstva životného prostredia - Štátna ochrana prírody SR.

V poradí už 8. ročník medzinárodnej konferencie bol organizovaný pri príležitosti 90-teho výročia objavenia Demänovskej jaskyne slobody a 140-tich rokov speleoarcheologického výskumu na Slovensku. Počas konferencie odznelo niekoľko vedeckých príspevkov a tie najzaujímavejšie budú publikované v časopisoch Slovenský kras a Aragonit.

V rámci záverečného dňa navštívili účastníci konferencie Demänovskú jaskyňu slobody, Demänovskú jaskyňu mieru, ale aj Pustú jaskyňu. Tieto jaskyne sú súčasťou najdlhšieho podzemného jaskynného systému na Slovensku, ktorého dĺžka je 35,36 km.

Hlavnými organizátormi podujatia boli Štátna ochrana prírody SR, Správa slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši, Geografický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave, Asociácia slovenských geomorfológov pri SAV a Archeologický ústav SAV v Nitre.

Komentáre: V Demänovskej Doline hlavne o jaskyniach

Ešte nebol pridaný žiadny komentár