Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Environzákon desaťročia definitívne schválený

Environzákon desaťročia definitívne schválený

21. 10. 2011, Enviroportal
Environzákon desaťročia definitívne schválený

Identifikácia environmentálnych záťaží, vymedzenie pôvodcu environmentálnej záťaže, určovanie povinných osôb a ich povinností v súvislosti s ich odstraňovaním a ich financovanie. Toto je predmetom zákona, ktorý schválil dnes parlament na svojom zasadnutí. Do praxe sa tak zaviedol jeden z hlavných princípov - znečisťovateľ platí. Zákon je výsledkom vyše 8-ročného úsilia rezortu, ktorý problematiku dlhodobo komunikoval so všetkými zainteresovanými stranami.

"Keby sa nič iné nedosiahlo len schváliť zákon, ktorým chránime životy a zdravie občanov už sa rezort oplatilo obnoviť," povedal bezprostredne po hlasovaní parlamentu minister životného prostredia József Nagy.

Nebezpečné skládky odpadov, gudrónové jamy či pesticídne sklady - toto všetko môže byť environmentálna záťaž, ktorá dlhodobo skryto a nekontrolovane znečisťuje životného prostredie a ohrozuje ľudí. Slovensko ich má takmer 2000. Sú to tzv. časované bomby, ktoré pomôže vyriešiť parlamentom schválený zákon.

Určenie zodpovednosti, to je hlavným princípom zákona, a to aj v prípade zmien vlastníctva podnikov či pozemkov. Ak nebude možné povinnú osobu identifikovať, štát sa postará o vyriešenie vzniknutého problému. V prípade ak pôvodca nie je známy, zákon stanovuje mechanizmus určenia povinnej osoby, ktorá bude jestvujúce environmentálne záťaže povinná riešiť. Zákon sa dotýka nielen priemyselníkov, ale aj ministerstiev a obcí. Jeho snahou je do riešenia záťaží zapojiť všetkých tých, ktorých sa problematika environmentálnych záťaží týka.

Komentáre: Environzákon desaťročia definitívne schválený

Ešte nebol pridaný žiadny komentár