Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Environrezort otázku medveďov rieši

Environrezort otázku medveďov rieši

26. 10. 2011, MŽP SR
Environrezort otázku medveďov rieši

Hlukové efekty, fotopasce, elektrické ohradníky, telemetrické sledovanie či využitie gumových projektilov, ale aj monitoring početnosti a výskytu medveďov z projektov EÚ - aj toto sú opatrenia rezortnej organizácie Ministerstva životného prostredia SR - Správy Tatranského národného parku (TANAP) na elimináciu stretov s medveďmi. Odstrel medveďov je až posledná možná forma riešenia problémov s medveďmi, ktoré sú chránenými živočíchmi. V prípade ohrozenia ľudských životov dokáže ministerstvo ŽP vydať takéto povolenie do 24-hodín.

Najdôležitejšie je predchádzať návyku medveďov získavať potravu z kontajnerov v blízkosti ľudských obydlí. "Vyzývam starostov aj občanov, aby si dávali pozor, a aby v oblastiach zvýšeného výskytu medveďov uzamykali svoje smetné nádoby, lebo práve tým lákajú medveďov," povedal dnes minister životného prostredia József Nagy.

Hlukové efekty, elektrické ohradníky či gumové projektily - toto sú už konkrétne opatrenia na odháňanie medveďov od ľudských obydlí, hospodárskych zvierat, včelích úľov či z blízkosti iných potenciálnych lákadiel potravy. TANAP v rámci svojho kompetenčného územia zabezpečuje okrem odháňania medveďa z blízkosti ľudských obydlí aj fyzický nočný monitoring či monitoring fotopascami. Okrem opatrení na odháňanie medveďov environrezort podporil obce aj preventívnymi opatreniami. Viac ako 30 obciam bezodplatne poskytol veľkokapacitné uzamykateľné kontajnery.

V tomto roku sa zo šiestich ochranných odstrelov realizovali dva. Tento rok TANAP odporučil vo svojich odborných stanoviskách z 12-tich žiadostí podaných poľovníckymi subjektmi, zrealizovať regulačný odstrel 6 jedincov a rovnako ochranný odstrel 6 jedincov. Zatiaľ boli zrealizované 2 ochranné odstrely konkrétne obce Žiar a Hágy. Mesto Vysoké Tatry požiadalo o 1 ochranný odstrel, rezort mu vyhovel.

TANAP v spolupráci aj s ďalšími realizuje od roku 2008 telemetrické sledovanie medveďa hnedého prostredníctvom GPS/GSM obojkov. Sledované medvede sa pohybujú po značne veľkom území. Dokážu prejsť aj viac ako 20 km za 24 hodín, čo v niektorých prípadoch predstavuje prechod aj cez 3 až 5 poľovníckych revírov. Preto určenie početnosti medvedej populácie vyžaduje dlhodobejšie a systematickejšie výskumy. V tomto roku sa začal realizovať aj zber vzoriek srsti medveďov pre DNA analýzy z celého územia Tatier, ktorý ukáže reálny stav početnosti medvedej populácie v TANAP-e. Minister József Nagy: "V rámci projektov LIFE+ pripravujeme výzvu na reálne spočítanie medveďov na Slovensku." Ďalším návrhom ministerstva je aj zriadenie tzv. medvedej obory.

MŽP SR
MŽP SR

Komentáre: Environrezort otázku medveďov rieši

ZeitgeistMoveme..
regulačný odstrel
26.10.11 18:50