Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » V Prírodovednom múzeu v Bratislave otvorili novú expozíciu ZÁZRAK PRÍRODY

V Prírodovednom múzeu v Bratislave otvorili novú expozíciu ZÁZRAK PRÍRODY

28. 02. 2006, Enviroportal
V Prírodovednom múzeu v Bratislave otvorili novú expozíciu ZÁZRAK PRÍRODY

Dňa 27. februára 2006 bola v Prírodovednom múzeu Slovenského národného múzea v Bratislave slávnostne otvorená nová expozícia pod názvom ZÁZRAK PRÍRODY - Biodiverzita Zeme a OBJAVOVŇA.

Nová expozícia ZÁZRAK PRÍRODY - Biodiverzita Zeme je koncipovaná tak, aby sa návštevník pri jej prehliadke postupne zoznámil so živou a neživou prírodou rôznych prostredí na Zemi - polárnych oblastí, tundry, lesov mierneho pásma, ihličnatých lesov, tropických lesov, trávnatých oblastí, riek a mokradí, púští, korálových útesov, pobreží, horských oblastí, ...

Expozícia sa snaží ukázať pestrosť a nesmiernu rozmanitosť živých organizmov - milióny druhov rastlín, živočíchov, mikroorganizmov a spletité ekosystémy, ktoré získali dnešnú podobu dlhodobým vývojom, ktorým prešla planéta Zem od svojho vzniku až dodnes. Zároveň z tohto prehľadu podivuhodnej rozmanitosti Zeme je zrejmé, že pre zachovanie života na Zemi je dôležité, aby sa zachovala takisto jej biodiverzita, a to nielen rôznorodosť živých organizmov, ale aj zložiek neživej prírody, ktoré tvoria ich životné prostredie.

Spolu s novou expozíciou biodiverzity Zeme na 3. poschodí Prírodovedného múzea SNM bude oprístupná aj OBJAVOVŇA (DISCOVERY ROOM), ktorá je určená všetkým tým, ktorí majú záujem o objavovanie zázrakov prírody. Pod vedením prírodovedcov tu návštevníci - dospelí aj deti zo škôl, môžu hľadať odpovede na mnohé zaujímavé otázky živej a neživej prírody aj prostredníctvom zaujímavých pokusov a rôznych iných aktivít. Školské skupiny majú možnosť v rámci projektu ŠKOLA V MÚZEU dohodnúť si návštevu múzea aj s niekoľkohodinovým programom s náväznosťou na viacero vyučovacích predmetov.

Budova Slovenského národného múzea bola postavená v duchu neoklasicizmu v rokoch 1925 až 1928 ako účelová stavba pre potreby Zemedelského múzea. Autorom architektonického návrhu budovy bol popredný slovenský architekt Milan Michal Harminc, autor 3 slovenských múzeí. Umelecká výzdoba priečelia, čiastočne zničená pri bombardovaní, je dielom Františka Úprku, bronzové výplne vstupných dverí zhotovil S. Paukert.
Prvé expozície múzea, sprístupnené v roku 1930, boli spoločným dielom Zemedelského múzea a Slovenského vlastivedného múzea. Obe múzeá sa spojili v roku 1940 do Slovenského múzea, ktoré sa stalo jediným užívateľom budovy. Koncom druhej svetovej vojny v rokoch 1944-1945, bola budova múzea silne poškodená pri bombardovaní a oslobodzovaní Bratislavy. Po oslobodení bol objekt rekonštruovaný a bolo dobudované štvrté poschodie. V súčasnosti sú tu popri generálnom riaditeľstve SNM odborné pracoviská a stále expozície Prírodovedného múzea. Na prízemí a prvom poschodí budovy sú výstavné priestory. Na treťom poschodí je knižnica múzea, ktorá je aj ústrednou knižnicou muzeologickej literatúry na Slovensku.

Súvisiace odkazy:

Komentáre: V Prírodovednom múzeu v Bratislave otvorili novú expozíciu ZÁZRAK PRÍRODY

Ešte nebol pridaný žiadny komentár