Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » DETOX zvažuje kvôli požiarom trestné oznámenie na neznámeho páchateľa

DETOX zvažuje kvôli požiarom trestné oznámenie na neznámeho páchateľa

14. 07. 2006, TASR
DETOX zvažuje kvôli požiarom trestné oznámenie na neznámeho páchateľa

Bratislava 13. júla (TASR) - Firma DETOX, ktorej priestory v Rimavskej Sobote a Banskej Bystrici, dnes zasiahli dva požiare, pravdepodobne podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.


Konateľ spoločnosti DETOX Loránt Vojáček včera TASR potvrdil, že s najväčšou pravdepodobnosťou oznámenie podá už v piatok ráno. Spoločnosť, v ktorej priestoroch bol prvý požiar už 18. júna v Bratislave, zároveň prosí verejnosť o pomoc a informácie o pohybe podozrivých osôb v blízkosti ich objektov.

Informáciami o ďalších požiaroch v priestoroch DETOXu je šokovaná organizácia Greenpeace. Environmentalisti upozorňujú, že pri nedokonalom horení organických rozpúšťadiel, môžu vzniknúť toxické látky. Greenpeace preto žiada kompetentné orgány o dôsledné prešetrenie všetkých troch požiarov a dôkladné a včasné informovanie verejnosti. Podľa neoficiálnych informácií Greenpeace v sklade v Rimavskej Sobote horeli organické rozpúšťadlá. Pri ich nedokonalom horení môže dochádzať k uvoľneniu množstva toxických vedľajších produktov. O nedokonalom spaľovaní svedčí aj hustý čierny dym, ktorý sa šíril do okolia Rimavskej Soboty, uviedol koordinátor toxickej kampane Greenpeace International Martin Hojsík.

Hasičom sa včera po piatich hodinách podarilo uhasiť požiar v sklade horľavín firmy DETOX v Rimavskej Sobote, ktorý vypukol o 10.20 hod. Pri požiari zasahovalo 25 hasičov s deviatimi kusmi techniky, nikto nebol zranený. Situáciu sťažoval nedostatok vody, ktorú bolo potrebné dovážať zo vzdialenosti dvoch až troch kilometrov a zásah komplikovali vybuchujúce nádoby s horľavými kvapalinami. Ovzdušie monitorovala jednotka chemickej a radiačnej ochrany z vojenského útvaru v Rožňave. Spoločnosť poskytla zoznam látok, ktoré boli v sklade.

O 14.36 hod dostali hlásenie o požiari prepravného kontajnera na nebezpečné látky firmy DETOX v Banskej Bystrici. V kontajneri boli obaly z nechlórovaných olejov, absorbenty a olejové filtre, obaly s voľnou ortuťou a akumulátory. Piatim požiarnikom s technikou sa oheň podarilo uhasiť za 30 minút.

Sklad nebezpečných odpadov firmy DETOX vyhorel 18. júna v husto osídlenej bratislavskej Petržalke.

TASR
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Komentáre: DETOX zvažuje kvôli požiarom trestné oznámenie na neznámeho páchateľa

Ešte nebol pridaný žiadny komentár