Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Greenpeace prezentuje na hudobnom festivale Pohoda alternatívne zdroje energie solárnymi sprchami s teplou vodou

Greenpeace prezentuje na hudobnom festivale Pohoda alternatívne zdroje energie solárnymi sprchami s teplou vodou

16. 07. 2006, Enviroportal
Greenpeace prezentuje na hudobnom festivale Pohoda alternatívne zdroje energie solárnymi sprchami s teplou vodou

Aktivisti Greenpeace upravili pre potreby letných hudobných festivalov v regióne strednej a východnej Európy starší nákladný príves. Ten prerobili na mobilnú sprchovú jednotku s tromi kabínkami poskytujúcimi vyšší "festivalový komfort" súkromia a teplej vody.


"Doposiaľ boli na slovenských letných festivaloch sprchy pre návštevníkov riešené vždy hromadne a studenou vodou. Rozhodli sme sa ukázať na to, že alternatíva, o ktorej roky rozprávame je možná. Spojili sme príjemné s užitočným - návštevníkom chceme ponúknuť vyšší komfort základnej hygieny, súkromia a zároveň chceme prezentovať ekologicky čisté obnoviteľné zdroje energie", povedal hovorca Greenpeace Juraj Rizman.

Solárny sprchový systém Greenpeace je založený na desiatich 200 litrových slnečných kolektoroch od slovenského výrobcu. Voda zohriata na približne 70 stupňov Celsia sa skladuje v 800-litrovom zásobníku. Pomocou moderného elektronického systému sa horúca voda mixuje na prijateľnú teplotu približne 30 stupňov Celsia a rozdeľuje pre jednotlivé sprchy. Ovládací elektronický systém je napájaný fotovoltaickými článkami, ktoré vyrábajú s pomocou slnka priamo elektrickú energiu. Celý systém je tak úplne energeticky nezávislý.

Mobilné solárne sprchy by mali podľa plánu Greenpeace v tohtoročnej letnej festivalovej sezóne navštíviť 6 hudobných festivalov na Slovensku (napr. Pohoda), v Rumunsku (napr. Fan fest) a v Maďarsku (napr. Sziget). Sprchy zároveň aktivisti využijú aj na letných ochranárskych táboroch - najbližšie o dva týždne pri Košiciach.
Na festivale Pohoda sa solárne sprchy Greenpeace nachídzajú neďaleko Kofola stage smerom k stanovému táboru Opatovce.


Zdroj: Juraj Rizman, hovorca Greenpeace

Komentáre: Greenpeace prezentuje na hudobnom festivale Pohoda alternatívne zdroje energie solárnymi sprchami s teplou vodou

Ešte nebol pridaný žiadny komentár