Archív článkov

Kategórie článkov

Informačný systém o ŽP

Dokumenty

Menu

enviroportal.sk » Archív článkov » Pohoda 2006 - Slnečný projekt Greenpeace úspešný!

Pohoda 2006 - Slnečný projekt Greenpeace úspešný!

17. 07. 2006, Enviroportal
Pohoda 2006 - Slnečný projekt Greenpeace úspešný!

Organizácia Greenpeace spríjemnila tohtoročnú Pohodu vyše 1 300 návštevníkom festivalu. Toľko ľudí totiž využilo solárne sprchy s teplou vodou.


Solárne sprchy - letný energetický projekt Greenpeace prešiel úspešne prvým testom v praxi. Počas dvoch dní sa v mobilných sprchách vystriedalo vyše 1 300 návštevníkov trenčianskeho festivalu a dobrovoľníkov, ktorí sa podieľali na organizácii podujatia a prezentáciách mimovládnych organizácií. Okrem praktickej prezentácie obnoviteľných zdrojov energií aktivisti Greenpeace rozdistribuovali na Pohode niekoľko tisíc materiálov s návodom ako usporiť elektrickú a tepelnú energiu v domácnostiach.

"Sme veľmi radi, že naše solárne sprchy využilo toľko ľudí. Pri príprave projektu sme očakávali, že naša denná kapacita bude výrazne nižšia, ale ako sa ukázalo, aj my sme slnko trochu podcenili. Výkon kolektorov bol výborný a vďaka disciplinovanosti ľudí sme mohli denne fungovať s teplou vodou neuveriteľných 15 - 16 hodín", konštatoval Juraj Rizman, hovorca Greenpeace.

Solárny sprchový systém Greenpeace je založený na desiatich 200-litrových slnečných kolektoroch od slovenského výrobcu. Voda zohriata na približne 70 až 80 stupňov Celsia sa skladuje v 800-litrovom zásobníku. Pomocou moderného elektronického systému sa horúca voda mixuje na prijateľnú teplotu od 25 do 30 stupňov Celsia a rozdeľuje pre jednotlivé sprchy. Ovládací elektronický systém je napájaný fotovoltaickými článkami, ktoré vyrábajú s pomocou slnka priamo elektrickú energiu. Celý systém je tak úplne energeticky nezávislý.

Mobilné solárne sprchy by mali podľa plánu Greenpeace v tohtoročnej letnej festivalovej sezóne navštíviť ďalších 5 hudobných festivalov na Slovensku, v Rumunsku a v Maďarsku. Solárne sprchy aktivisti využijú aj na letných ochranárskych táboroch - najbližšie o dva týždne pri Košiciach.

Zroj: Juraj Rizman, Greenpeace


Komentáre: Pohoda 2006 - Slnečný projekt Greenpeace úspešný!

Ešte nebol pridaný žiadny komentár